У деокупованому селі на Київщині, в якому окупанти зруйнували школу, відкрили освітній хаб

01 грудня 2023,

10-річна Катерина з с. Рудницьке робить з ниток оберіг для свого тата-військового. Його поранили на передовій. Зараз він відновлюється в одній з лікарень Києва. Дівчинка з батьками до повномасштабної війни жила в Харкові, потім переїхала до с. Рудницьке на Київщині. Через те, що школу в селі зруйнували, спочатку Катерина навчалася онлайн. А з початку цього навчального року їздить у сусіднє село на автобусі. У новостворений освітній хаб приходила вже кілька разів на майстер-класи. Цього разу – до 6 грудня тут роблять обереги військовим. 

“Я свій передам для тата, щоб він був під захистом. Тато зараз у лікарні в Києві, йому погано дуже, бо його на війні прострелили двома кулями. Він уже має багато нагород. На вихідних ми його відвідаємо в лікарні. І я дуже вірю, що мій оберіг йому допоможе швидше одужати й повернутися додому”, – розповідає Катерина. 

Село Рудницьке було місяць під окупацією. За цей період знищили або суттєво пошкодили понад 50 будинків місцевих мешканців. Також під обстріли потрапила й школа. У неї російські військові стріляли з танків та іншої зброї. А перед відступом окупанти спалили весь другий поверх, перед тим забравши всю техніку й частину меблів. 

“До повномасштабної війни у нашій школі  навчалися 127 учнів та вихованців дошкільної групи. Це була сучасна школа, обладнана всім необхідним. У березні 2022-го окупанти в школі зробили штаб на першому поверсі та розграбували все майно. Зараз діти з с. Рудницьке ходять у школу до сусіднього села Лук’янівка. Але взимку погодні умови не завжди дозволяють дістатися навчального закладу. Коли на днях були снігопади, діти доїхати до сусіднього села не змогли. Тому це чудово, що відтепер у наших дітей є хаб, де вони зможуть збиратися, відвідувати гуртки та майстер-класи, навчатися, соціалізуватися”, – розповів Анатолій Тупиця, завідувач філії Рудницька гімназія. 

Проєкт зі створення освітнього хабу тривав 6 місяців. Спочатку був ремонт приміщення в місцевому Будинку культури. Тут довелося перекривати покрівлю, оскільки дах протікав, повністю міняти підлогу, фарбувати стіни. Потім закупили меблі й необхідну техніку –– підтримку на це команда Благодійного фонду “МХП-Громаді” отримала від ІСАР Єднання у межах проєкту USAID “Ініціативи секторальної підтримки громадянського суспільства”.

“Наш Фонд не перший рік підтримує громаду в цьому селі. 2021 року в Рудницькому ми реалізували культурну майстерню. Зразу ж після деокупації відновлювали тут будинки місцевих мешканців. Цієї осені створили сквер пам’яті. Також розуміли, що дітям потрібен простір для дозвілля й навчання. Тому спільно з партнерами організували такий, забезпечивши його меблями та необхідною технікою: екраном, проєктором, принтером, ноутбуком. Для дітей особливо важлива позашкільна соціалізація. Бо це і зниження стресу, і перефокусування на інші активності, і додаткові знання. А оскільки ці діти за кілька років відновлюватимуть Україну, то допомагати їм зараз – важлива місія нашого Фонду”, – наголосив Олександр Пахолюк, керівник відділу залучення соціальних інвестицій та партнерств БФ “МХП – Громаді”. 

Ще наступні пів року в приміщенні хабу силами благодійників будуть реалізовуватися навчальні програми й тренінги. Так, наступного тижня запланований майстер-клас від працівників ДСНС про мінно-вибухову безпеку, воркшопи зі стресостійкості тощо.

Освітній мініхаб в селі Рудницьке на Київщині створено БФ “МХП – Громаді” за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

«МХП-Громаді» – український благодійний фонд, який з 2015 року комплексно відновлює та розвиває українські громади. Допомагає жителям невеликих міст та сіл будувати партнерські відносини з владою та бізнесом. Фонд працює в 13 областях України, здійснює діяльність в більш ніж 700 населених пунктах. Від початку повномасштабної війни системно допомагає тим, хто цього найбільше потребує: захисникам, рятувальникам, переселенцям, дітям, літнім людям. Підтримує малий бізнес та втілює спільні розвиткові, освітні, медичні, інфраструктурні та культурні проєкти разом із міжнародними та українськими донорами.